Teatr i historia

Spektakl, który został wystawiony był wynikiem poznawania historii kobiet, które przeszły piekło niemieckiego obozu dla kobiet w Ravensbruck.

Miło nam poinformować, że klasa Atelier Sztuki (2b) tradycyjnie, jako, że szkolny Teatr „Pierro” co roku ma to w programie, wybrała się na Ogólnopolski Festiwal Żywotów Patronów i Świętych.

Spektakl, który został wystawiony był wynikiem poznawania historii kobiet, które przeszły piekło niemieckiego obozu dla kobiet w Ravensbruck. Scenariusz na podstawie wspomnień więźniarek napisała pani Ania Morajko – Fornal, polonistka z II LO im. G. Morcinka z Rudy Śląskiej. Spektakl nosił tytuł „Taka święta codzienna, czyli… zeszyty Natalii T.”

Celem było przedstawienie szerszej widowni historii Natalii Tułasiewicz (polonistki, która za swą konspiracyjną patriotyczną działalność z karą śmierci została wysłana do Ravensbruck). Jakże zdziwione były miny widowni, gdy zebrani dowiedzieli się, że wspomniana Błogosławiona jest obrana patronką nauczycieli.

Spektakl wywołał łzy wzruszenia, no i… rudzkie „Morcinkowe” Atelier Sztuki zdobyło I. miejsce w kraju! Radość była ogromna, ale… to jeszcze nie wszystko! Atelier Sztuki otrzymało też główną nagrodę specjalną za scenariusz oparty na historii ukazującej tematykę niepodległościową.

Atelier Sztuki z Rudy Śląskiej stanęło na podium w towarzystwie Krakowa i Katowic.
Spektakl o Natalii Tułasiewicz, oprócz tego, że udowodnił, że klasa teatralna to był świetny pomysł, przybliżył, a może wielu nawet uświadomił dopiero to, że było takie miejsce jak Ravensbruck, gdzie wiara w Boga i miłość do kraju były wartościami, które nakreślały sens życia.

Główną rolę Natalii zagrała Julia Oszczepalska, zbierając wiele ciepłych słów uznania, ale wszystkie osoby (cała klasa 2b!) stanęły na wysokości zadania, oddając klimat trudnego tematu i wiedzą, że ich poznawanie historii dzięki sztuce… to jeszcze na pewno nie koniec.