W miejscowość Lychen, oddalonej od Ravensbrück zaledwie 10 km z inicjatywy organizacji pozarządowej/Stowarzyszenia powstaje Förderverein Museum Lychen. Mathias Ambellan, Dyrektor Förderverein Museum Lychen bardzo aktywnie działa aby powstało nowe miejsce pamięci, między innymi przedstawiające losy i życie 74 Polek, które były wykorzystywane jako "króliki doświadczalne" w KL Ravensbrück. Zwiedzający muzeum będą mogli poznać imiona i nazwiska, biografie 74 pseudomedycznie operowanych w KL Ravensbrück Polek.
Nowoczesny budynek Förderverein Museum Lychen znajdzie się pomiędzy "starym miastem" Lychen a Hohenlychen, czyli tą częścią Lychen, która zyskała bardzo "szczególną sławę" poprzez sanatoriom Hohenlychen. Lekarze z tego właśnie sanatorium brali udział w zbrodniczych eksperymentach na kobietach w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, a na terenie samego sanatorium prowadzili zbrodnicze doświadczenia między innymi na dzieciach.
Dyskuje o utworzeniu Muzeum trwały bardzo długo, można powiedzieć, że tylko dzięki odwadze i zaangażowaniu niemieckich społeczników i wolontariuszy powstanie Förderverein Museum Lychen.
Każdy zada pytanie dlaczego w niemieckiej miejscowości Lychen pamięta się o „królikach z Ravensbrück"? Dawne sanatorium Hohenlychen należało do miasta Lychen. Więcej o tym sanatorium https://en.wikipedia.org/wiki/Hohenlychen_Sanatorium
Zdjęcia Lychen wczoraj i dziś