W latach 2009 – 2010 Fundacja JA KOBIETA przy współpracy z Klubem Kobiet Ravensbrück zrzeszającym byłe więźniarki obozu oraz Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie przeprowadziła projekt, który zakończył się wydaniem książki ze wspomnieniami kobiet, które przeżyły obóz KL Ravensbrück.
Publikacja „Odzyskać z niepamięci – moje wspomnienia o Ravensbrück”, w której zawarto 12 wywiadów przeprowadzonych przez młode wolontariuszki fundacji JA KOBIETA z byłymi więźniarkami obozu, była prezentowana podczas uroczystości rocznicowej 65-lecia wyzwolenia obozu Ravensbrück. Uroczystość zorganizowana we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się w siedzibie RPO w Warszawie w 2010 r.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski we wstępie do książki napisał: „Ta książka poruszy Wasze serca. Poznacie ogrom ludzkiego cierpienia, poniżenia, strachu, bólu i śmierci. (…) To wszystko przybliżą Wam nie reporterzy czy powieściopisarze, lecz żywi bohaterowie i świadkowie tamtego dramatu. Wspaniałe, dzielne i mądre kobiety, które nie dały się złamać nazistom. (..) Ta książka pozwala nam również lepiej zrozumieć, czym w codziennej praktyce był nazizm, ideologia żywiąca się nienawiścią i pogardą, wprowadzająca kategorię podludzi. W KL Ravensbrück były zarówno liczne więźniarki polityczne (m.in. Niemki, Polki, Serbołużyczanki), jak i Żydówki, Sinti, kobiety narodowości romskiej, Świadkowie Jehowy, a także lesbijki i prostytutki oraz wiele dzieci. Przez obóz przeszło 132 tys. kobiet 28 narodowości, zginęło około 92 tysiące, w tym ok. 40 tysięcy Polek. (…) Bohaterki tej książki kierują do młodych ludzi słowa o potrzebie zachowania godności, o roli wartości w życiu, ale także podkreślają niezbędność budowania dobrych relacji z sąsiadami naszego kraju, ponad historycznymi uprzedzeniami i podziałami, w imię przyszłości”.
