W 2013 r. Fundacja JA KOBIETA prowadziła projekt „Spotkania międzypokoleniowe Mural -
KZ Ravensbruck”, w ramach którego powstał mural o tematyce Ravensbruck na budynku LXIII liceum im. Lajosa Kossutha na warszawskim Ursynowie.
W projekcie uczestniczyła młodzież z warszawskich liceów, seniorzy oraz Panie z Klubu Ravensbruck. W ramach projektu odbywały się wykłady, warsztaty i debaty, których tematami była historia i street art oraz przestrzeń miejska. Celem spotkań były wspólne rozmowy i działania międzypokoleniowe. Uczestnicy odbyli spacery śladami murali historycznych w Warszawie, a ich efektem była wystawa fotograficzna. Projekt zakończyła debata publiczna przeprowadzona w listopadzie na temat historii w przestrzeni miasta oraz postrzegania jej przez różne pokolenia. Pamięć tych, którzy przeżyli wojnę sięga dalej niż nasza. Ich doświadczenia są trudne, często bardzo bolesne. Lecz aby lepiej rozumieć i zrozumieć się między pokoleniami wystarczy chęć do rozmowy – mówi Iwona Okraska z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która współpracowała przy projekcie.
Najważniejszym efektem projektu było jednak powstanie muralu, na którym uwieczniono portret jednej z więźniarek. Podczas uroczystości odsłonięcia muralu odbyły się występy artystyczne uczniów szkoły na której powstał mural, w spotkaniu uczestniczyły byłe więźniarki obozu, przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawa, przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzież.
Mural jest autorstwa Anny Moniki Koźbiel i jest doskonałym przykładem nowoczesnego sposobu mówienia o historii. „Murale historyczne zawsze są trudne. W tym przypadku dochodził jeszcze ciężar samego tematu - co można powiedzieć o obozie koncentracyjnym, żeby nie przytłoczyć wszystkich takim obrazem, żeby nie przesadzić w ilości użytych symboli jednocześnie dokonując właściwego przekazu"- przyznała autorka. Powstały mural jest świadectwem pamięci o ofiarach i formą uczczenia pamięci o nich, oraz hołdem dla tych które przeżyły piekło obozu Ravensbruck.
Projekt „Spotkania międzypokoleniowa – Mural – KL Ravensbrück” w 2013 r. zrealizowała Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA razem z Klubem Kobiet Ravensbrück, Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego, Fundacją MECENAT SZTUKI, Stowarzyszeniem WIZNA 1939, Lubelskim Muzeum Martyrologii Pod Zegarem i serwisem społecznościowym kobieta50plus.pl
Projekt współfinansowany był przez Miasto st. Warszawa, Biuro Edukacji.